SEO Uzmanı Nedir? SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO Uzmanı Nedir? SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO Uzmanı Nedir?

SEO uzmanı, arama motorlarının dilinden anlayan kişidir. Yani web sitelerinin Google, Yandex, Bing vb. arama motorlarında üst sıralara gelmesi için hizmet veren kişiye denir. Ayrıca SEO uzmanına Google SEO uzmanı ismi de verilir. Google yönergelerine dikkat edilerek yapılan çalışmalardır. SEO uzmanı web sitelerini analiz ederek anlamlı veriler çıkartır ve raporlar. İşini iyi yapan bir uzmanla çalışıp, projelerinizin daha iyi yönetilmesini sağlayabilirsiniz.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO uzmanı olmak için öncelikle internet üzerinde araştırmalar yapmalısınız. Instagramda ürettiğim içeriklerle kariyerine benim gibi SEO Uzmanı olarak devam etmek isteyen yüzlerce genç girişimci bulunuyor. En çok sorulan sorular, hocam bende sizin gibi SEO’cu olmak istiyorum. Ne yapabilirim?  SEO Eğitimi verdiğim için ilk olarak onlara eğitimimi satın almalarını istiyorum. Ancak aşağıda belirttiğim kriterlerede dikkat etmelisiniz.

İşte uzman olmak için küçük başlıklar altında kısaca açıklamalarda bulunacağım ;

Kendinizi geliştirin: SEO’yu ilk başta öğrenmek için güvenilir kaynaklardan yararlanın. Düzenli olarak bloglar tüketin.
Deneyim kazanın: Kendinizi SEO projeleri üzerinde çalışarak geliştirin. Kendi web sitenizi optimize edin veya staj yapın.
Analitik becerilerinizi geliştirin: SEO, veri analiz becerisi gerektirir. Google Search Console ve Analytics aracını etkin ve stratejik kullanmanız gerekir.
Güncel kalın: SEO teknikleri sürekli olarak değişiyor. Bu nedenle, SEO alanındaki gelişmeleri takip edin ve yeni teknikleri öğrenmek için açık olun.

Güncel SEO Teknikleri için SEO bilgileri paylaştığım  https://www.instagram.com/enesmedyacom/ hesabımı takip edebilirsiniz.

SEO Uzmanı İle Çalışmak Size Ne Fayda Sağlar?

Bir SEO uzmanı açısından baktığım zaman 2023 yılı itibariyle internet ve sosyal medya kullanımı yaklaşık 4,6 milyar insana ulaştı. 2019-2020 yılları arasında %30 büyüyen dijital pazarlama sektörü 2022 yılında %70 büyüdü. Cümleme böyle başlamamda sizin neden  SEO uzmanı ile çalışmak istediğiniz olduğu olabilir. Örneğin; imar alanında bir avukat arayışınız var ve bu konuda Google’da bir arama yaptınız.

İlk sırada çıkan sonuçların bir uzman tarafından  gerçekleştirilmiştir. SEO bir iş koludur ve kendi kendinize yapmanız sizi belli bir yere kadar götürür. Uzun süre meyvesini yemeniz ve fayda görmeniz için kesinlikle bir uzman SEO desteği almanız gerekir.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

SEO Uzmanı web sitenizi ve rakiplerinizin verilerini analiz ederek, üzerinde çalıştığı siteyi Google ve diğer arama motorlarına göre optimize eder. Yani arama motorlarında tercih edilen anahtar kelimelerde üst sıralara çıkartmakla sorumlu kişidir.

Hangi çalışmalar yapılıyor;

 • Anahtar kelime analizi.
 • Rakip web sitesi analizi.
 • İçerik optimizasyonu.
 • Teknik SEO Denetimi
 • Google Analytics ve Search Console Analizi
 • Site dışı optimizasyon. (Backlink havuzu oluşturma, sosyal medya)
 • UX kullanıcı deneyimini arttırma.
 • Aylık Raporlama
 • SEO Çalışmasının Web Sitenize Yararları

Arama motoru optimizasyonu (SEO) hizmetine başladıktan sonra etkisini görmek 4-9 ay arası değişmektedir. Bu sürenin artması ve azalmasında alan adınızın (domain) yaşı, rakip sitelerin otoritesi ve sektörünüze olan ilgi belirleyici olacaktır.

Sizlere Nasıl Yardımcı Oluyorum?

 • İlk olarak sitenizin genel SEO analizini yapılır ve hatalar giderilir.
 • Web sitenizi dönüşüm odaklı SEO mimarisine göre hazırlanması sağlanır.
 • Sitenizin genel tasarımında sorunlar varsa onlar düzeltilir.
 • Kullanıcı deneyimi açısından hız optimizasyonu sağlanır.
 • Sayfalarınızın mobil uyumluluk ayarları kontrol edilir
 • Sitenize gerekli güvenlik önlemleri alınır.
 • Aylık olarak SEO raporu paylaşılır.

SEO Uzmanı Sizlere Ne Fayda Sağlar?

 • Markanın veya firmanın web sitesini arama motoru sonuç sıralamasına uygun şekilde yapılandırmasını sağlar.
 • SEO’un tek başına yeterli bir dijital pazarlama çalışması olmadığını ve diğer kanallarada yatırım yapılması gerektiğini belirtir.
 • Yararlı ve fayda sağlayacak kanallardan backlink çalışması yapar.
 • Web sitesine trafik getirecek yeni içerikleri planlamak ve oluşturmak.
 • Web sitesi teknik hatalarını gidererek SEO uyumlu web sitesi olmasını sağlar.

Google güncellemelerini takip ederek, web sitesini güncellemelere göre uyarlar.

SEO Uzmanı Fiyatları

SEO fiyatları belirlenirken hizmet almak isteyen müşterilere en önemli sorum? yükseldikten sonra da devam etmek istiyor musunuz?  Yani sitenizi sıralamalarda yükselttik SEO çalışması bitti anlamına gelmez. SEO uzun vadeli bir işlemdir. Eğer siz sitenize birkaç aylık SEO danışmanlık hizmeti almak istiyorsanız, bu durumu iyice düşünmeniz gerekecektir. Çünkü birkaç ayda SEO çalışması ilerde hiçbir fayda getirmeyecektir.

Sizlere önerim bu hizmeti uzun vadeli düşünmeniz olacaktır. Aksi takdirde sıralama kaybederek aşağılara düşmeniz mümkün olacaktır.  SEO uzmanı ücretleri sektöre ve yapılacak SEO çalışmasına göre değişkenlik gösterir. Daha sağlıklı fiyat almak için enesmedya.com/iletisim sayfamdan bana ulaşabilirsiniz.

Nasıl SEO Uzmanı olduğumu merak ediyorsanız; https://enesceliik34.medium.com/ linkine tıklayın!

SEO Çalışmalarında Siteme Neler Yapılacak?

SEO çalışmalarım boyunca site içerisinde; sayfa başlığı, meta açıklamaları H etiketleri anahtar kelimenize göre optimize edilir. Tarama bütçesi kontrol altına alınır. Anahtar kelime yamyamlığı optimize edilerek uygun anahtar kelimeler üzerinde çalışmalar yürütülür. Siteniz Google’ın kriterleri doğrultusunda mobil kullanılabilirlik ve site hızı açısından optimize edilir. Teknik hatalar giderilerek performans değerleriniz yükselmeye başlar.

SEO Çalışmalarında Ne Kadar Sürede Sonuç Alırım?

SEO çalışmalarında minimum 3-6 ay arasında web sitenizde performans değerleri artmaya başlar. Organik büyüme gerçekleşerek marka bilinirliğiniz artar. Artışın devam etmesi için SEO hizmetinin uzun vadeli alınması önerilmektedir.

Sitemde Yapılan Çalışmaların Değişikliklerini Nerden Görebilirim?

Web sitesinde yapılan çalışmaların sonucunu Data Studio aracıyla size rapor olarak sunmaktayım. Ayrıca başka bir rapor aracıylada size yapılan işlerin sunumunu yapmaktayım.

SEO Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır? (2023)

Seo uzmanı olarak maaş aralıkları hakkında yorum yapacak olursam ; sektörde elde edilen deneyim ve yetenekler maaşları belirlemektedir. Bunların dışında çalışılan ajans , kurumun büyüklüğü fiyatları belirlemede önemli rol oynar. Genel olarak sektörde yakın çevremde bu işi yapanların ve ajansların ne kadar maaş verdiklerinden az çok haberim var. Bu tablodaki rakamlar sektörün maaş ortalamalarıdır.

SEO Uzmanı Maaşları Maaş Aralığı
Junior 6.000 – 8.500 Türk Lirası
Middle 12.000 – 15.000 Türk Lirası
Senior 18.000 – 30.000 Türk Lirası

SEO Eğitimi

FIRSATLARI KAÇIRMA !

40 Saat Uygulamalı Online SEO Eğitimi

  Enes Çelik Kimdir ?

  2022 yılında SEO Peak Digital ajansını kurarak dijital pazarlama, SEO, web geliştirme, içerik pazarlama hizmetlerine kendi ajansı bünyesinde devam etmektedir.

  Hakkımda

  Blog Yazıları

  Haftalık ve Aylık olarak Güncel SEO bilgilerini paylaşacağım blog yazılarımı takip edebilir, kendinizi güncel tutabilirsiniz.

  ÜCRETİSİZ İÇERİKLERİMDEN HABERDAR OL !

  SEO ile ilgili hazırladığım içeriklerimden ilk sen haberdar ol istiyorum. Aşağıdaki bilgileri doldurarak e-posta listeme katılmayı unutma.