Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir ?

Dijital Pazarlama Uzmanı hakkında bilgi almak için Bilgi Al!

Seo(Arama Motoru Optimizasyonu)

Arama Motoru Optimizasyonu(Seo),hakkında Bilgi Al!

Google Adwors

Google Reklamları bütçe planını doğru ouşturmak için Bilgi Al!

Sosyal Medya Reklamları

Facebook ve İnstagram Reklamlarını yönettiğimiz Business Manager ve daha fazlası için Bilgi Al!

Blog

SEO Uzmanı Nedir? SEO Uzmanı Nasıl Çalışır?

freelance seo uzmanı

SEO Uzmanı Nedir?

SEO uzmanı, arama motorlarının dilinden anlayan kişidir. Yani web sitelerinin Google, Yandex, Bing vb. arama motorlarında üst sıralara gelmesi için hizmet veren kişiye denir. Ayrıca SEO uzmanına Google SEO uzmanı ismi de verilir. Google yönergelerine dikkat edilerek yapılan çalışmalardır. SEO uzmanı web sitelerini analiz ederek anlamlı veriler çıkartır ve raporlar. SEO uzmanıyla çalışıp, projelerinizin daha iyi yönetilmesini sağlayabilirsiniz.

SEO Uzmanı İle Çalışmak

Bir SEO uzmanı açısından baktığım zaman 2021 yılı itibariyle internet ve sosyal medya kullanımı yaklaşık 4,6 milyar insana ulaştı. 2019-2020 yılları arasında %30 büyüyen dijital pazarlama sektörü 2022 yılında %35 büyümesi bekleniyor. Cümleme böyle başlamamda sizin neden  SEO uzmanı ile çalışmak istediğiniz olduğu olabilir. Örneğin; imar alanında bir avukat arayışınız var ve bu konuda Google’da bir arama yaptınız. İlk sırada çıkan sonuçların bir uzman tarafından  gerçekleştirilmiştir. SEO bir iş koludur ve kendi kendinize yapmanız sizi belli bir yere kadar götürür. Uzun süre meyvesini yemek için kesinlikle bir uzman desteği almanız gerekir.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

Web sitenizi ve rakiplerinizin verilerini analiz ederek, üzerinde çalıştığı siteyi Google ve diğer arama motorlarına göre optimize eder. Yani arama motorlarında tercih edilen anahtar kelimelerde üst sıralara çıkartmakla sorumlu kişidir.

Hangi çalışmalar yapılıyor;

 1. Anahtar kelime analizi.
 2. Rakip web sitesi analizi.
 3. İçerik optimizasyonu.
 4. Teknik SEO Denetimi
 5. Google Analytics ve Search Console Analizi
 6. Site dışı optimizasyon. (Backlink havuzu oluşturma, sosyal medya)
 7. UX kullanıcı deneyimini arttırma.
 8. Aylık Raporlama

SEO Çalışmasının Web Sitenize Yararları

Arama motoru optimizasyonu (SEO) hizmetine başladıktan sonra etkisini görmek 4-9 ay arası değişmektedir. Bu sürenin artması ve azalmasında alan adınızın (domain) yaşı, rakip sitelerin otoritesi ve sektörünüze olan ilgi belirleyici olacaktır.

Sizlere Nasıl Yardımcı Oluyorum?

  • İlk olarak sitenizin genel SEO analizini yapılır ve hatalar giderilir.
  • Web sitenizi dönüşüm odaklı SEO mimarisine göre hazırlanması sağlanır.
  • Sitenizin genel tasarımında sorunlar varsa onlar düzeltilir.
  • Kullanıcı deneyimi açısından hız optimizasyonu sağlanır.
  • Sayfalarınızın mobil uyumluluk ayarları kontrol edilir
  • Sitenize gerekli güvenlik önlemleri alınır.
  • Aylık olarak SEO raporu paylaşılır.

SEO Uzmanı Sizlere Ne Fayda Sağlar?

Markanın veya firmanın web sitesini arama motoru sonuç sıralamasına uygun şekilde yapılandırmasını sağlar.

 • SEO’un tek başına yeterli bir dijital pazarlama çalışması olmadığını ve diğer kanallarada yatırım yapılması gerektiğini belirtir.
 • Yararlı ve fayda sağlayacak kanallardan backlink çalışması yapar.
 • Web sitesine trafik getirecek yeni içerikleri planlamak ve oluşturmak.
 • Web sitesi teknik hatalarını gidererek SEO uyumlu web sitesi olmasını sağlar.
 • Google güncellemelerini takip ederek, web sitesini güncellemelere göre uyarlar.

SEO ile ilgili Instagram adresimde çoğu uzmandan öğrenemeyeceğiniz güncel bilgiler paylaşıyorum. https://www.instagram.com/enesmedyacom  sayfamı ziyaret edip, bilgi alabilirsiniz.

SEO Uzmanı Fiyatları

SEO fiyatları belirlenirken hizmet almak isteyen müşterilere en önemli sorum? yükseldikten sonra da devam etmek istiyor musunuz?  Yani sitenizi sıralamalarda yükselttik SEO çalışması bitti anlamına gelmez. SEO uzun vadeli bir işlemdir. Eğer siz sitenize birkaç aylık SEO danışmanlık hizmeti almak istiyorsanız, bu durumu iyice düşünmeniz gerekecektir. Çünkü birkaç ayda SEO çalışması ilerde hiçbir fayda getirmeyecektir. Sizlere önerim bu hizmeti uzun vadeli düşünmeniz olacaktır. Aksi takdirde sıralama kaybederek aşağılara düşmeniz mümkün olacaktır.  SEO uzmanı ücretleri sektöre ve yapılacak SEO çalışmasına göre değişkenlik gösterir. Daha sağlıklı fiyat almak için enesmedya.com/iletisim sayfamdan bana ulaşabilirsiniz.

Nasıl SEO Uzmanı olduğumu merak ediyorsanız; https://enesceliik34.medium.com/nas%C4%B1l-seo-dan%C4%B1%C5%9Fman%C4%B1-oldum-99f7dc96cf96 linkine tıklayın!

SEO Çalışmalarında Siteme Neler Yapılacak?

SEO çalışmalarım boyunca site içerisinde; sayfa başlığı, meta açıklamaları H etiketleri anahtar kelimenize göre optimize edilir. Tarama bütçesi kontrol altına alınır. Anahtar kelime yamyamlığı optimize edilerek uygun anahtar kelimeler üzerinde çalışmalar yürütülür. Siteniz Google'ın kriterleri doğrultusunda mobil kullanılabilirlik ve site hızı açısından optimize edilir. Teknik hatalar giderilerek performans değerleriniz yükselmeye başlar.

SEO Çalışmalarında Ne Kadar Sürede Sonuç Alırım?
SEO çalışmalarında minimum 3-6 ay arasında web sitenizde performans değerleri artmaya başlar. Organik büyüme gerçekleşerek marka bilinirliğiniz artar. Artışın devam etmesi için SEO hizmetinin uzun vadeli alınması önerilmektedir.
Sitemde Yapılan Çalışmaların Değişikliklerini Nerden Görebilirim?

Web sitesinde yapılan çalışmaların sonucunu Data Studio aracıyla size rapor olarak sunmaktayım. Ayrıca başka bir rapor aracıylada size yapılan işlerin sunumunu yapmaktayım. 

Site İçeriğini Nasıl Optimize Edeceksiniz?
Ödemeler peşin alınmamaktadır. SEO hizmeti almaya karar verdiğinizde hizmet bedelinin yarısı alınır. Diğer yarısı ise hizmetin sonunda iş teslim edilmeden alınarak sonlandırılır.
 
SEO uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Freelance SEO uzmanı, serbest çalıştığı için net şu kadar maaş alır diye bir durum yoktur. Sektördeki çevresi ve uzmanlığına göre birden fazla proje yürütebilir ve buna göre maaşı belirlenir.

SEO hizmeti almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. En yakın zamanda size geri dönüş yapacağım

 

Formu Doldurun, Hemen İletişime Geçelim:


  Yazar

  Enes Çelik

  Balıkesir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunuyum. Üniversiteden mezun olduktan sonra, dijital pazarlama eğitimi aldım. 3 yıldır profesyonel olarak 60 dan fazla markaya SEO ve dijital pazarlama alanında hizmet verdim.

  Yorum Yap

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir