Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir ?

Dijital Pazarlama Uzmanı hakkında bilgi almak için Bilgi Al!

Seo(Arama Motoru Optimizasyonu)

Arama Motoru Optimizasyonu(Seo),hakkında Bilgi Al!

Google Adwors

Google Reklamları bütçe planını doğru ouşturmak için Bilgi Al!

Sosyal Medya Reklamları

Facebook ve İnstagram Reklamlarını yönettiğimiz Business Manager ve daha fazlası için Bilgi Al!

Dijital Pazarlama Danışmanı Nedir?

Dijital pazarlama danışmanı, bir markanın sosyal medya alanlarında uygun hedef kitleye erişmesini sağlayan sosyal dinlemeyi bilen ve pazarlamayı yönlendiren kişidir. Aslında dijital pazarlama danışmanı internet ortamı dediğimiz sosyal medya danışmanlık hizmetlerini yürüten kişidir. Dijital pazarlama danışmanı bir çok konuda hizmet verebilmektedir. Bunlardan biri SEO danışmanı görevidir. Markanın bilinirliğini arttırmak için pazarlama stratejileri kurar, yol haritasını çizer ve uygulamaya geçer. 

dijital pazarlama danışmanı

 

Dijital Pazarlama Danışmanı Nasıl Olunur?

İnternet pazarlaması adı altında dijital pazarlama danışmanı olmak için, herhangi bir üniversite okumaya gerek yoktur. Bu eğitim, özel eğitim kurumlarında dijital pazarlama ve iletişim danışmanlığı bölümü altında  güvenilir ve uzman kişiler tarafından alınabilir. İyi bir diksiyon, ve müşteri sorunlarını giderebilecek potansiyele sahip olunması, ayrıca sürekli değişen ve yenilenen sektörde güncel trendleri takip etmesi yeterlidir. Dijital pazarlama danışmanı’nın temel kavramlara hakim olması gerekmektedir. Bunun için https://learndigital.withgoogle.com/ dijital atölye linkine tıklayarak kendinizi geliştirebilir, dijital pazarlama ve sosyal medya alanında sertifika kazanabilirsiniz.

 

Dijital Pazarlama Danışmanı Ne İş Yapar?

Öncelikle bir dijital pazarlama danışmanının yapması gereken en önemli şey iyi bir içerik üretmesidir. Marka tanıtıcılığı yönünden hedef kitleye en uygun ve en sade şekilde hitap etmesi gerekir. Burada insan ilişkilerini, ön planda tutmak ve müşteri memnuniyeti sağlanılması amaçlanmaktadır. 

Bir uzmanın yaptığı işleri inceleyelim:

 • Sosyal medya mecralarına hakim olup, marka bilinirliğini arttırmak.
 • Sürekli güncellenen sektörün yeniliklerini takip etmek.
 • Markayı ön plana çıkarmak için yeniden pazarlama reklamları sunmak.
 • Google Ads, Google Analytics panelleri hakkında bilgi sahibi olmak.
 • e-posta pazarlama ve mobil pazarlama kullanmak.
 • Pazarlama stratejisini kurup ona göre hareket etmek.

Dijital Medya Okur Yazarlığı Nedir?

Dijital medya okur yazarlığı, dijital medya kanallarını yönettiğimiz araçları doğru ve bilinçli bir şekilde analiz ederek sonuçlandırmaktır. Dijital pazarlama uzmanlarının kullandığı Facebook reklam paneli, SEO araçları Google Ads paneli gibi geniş kullanım alanlarına sahip araçları analiz ederek en uygun şekilde dönüşüme ulaştırmaktır. Bu araçları dosdoğru kullanmak bir dijital medya danışmanının görevidir.

Gelecekte Dijital Medya Nasıl Olacak?

Dijital medyanın geleceği bundan 10 yıl öncesinde yavaş yavaş belirtilerini vermeye başlayarak, teknolojinin de gelişmesiyle günümüzde iyice yaygınlaştı. Bu aralar çok konuşulan Neuralink mikro cipi, insan beynine takılarak kişinin sağlık sorunlarını önceden farketmesini sağlayacağı konuşuluyor. 

Düşünün ki bir otomobiliniz var ve aracı siz kullanmıyorsunuz. Araç sizi eve bıraktıktan sonra kapıda boş durmasın diye kendi kendine taksicilik yapıyor. Bunlar kulağa biraz inandırıcı gelmese de bir kaç sene içerisinde hayatımıza gireceğinden şüphem yoktur. Hatta söylemeliyim ki gelecekte hangi sektör olursa olsun insanlar çalışmayacak ve yerlerini robotlar alacak. Doktor robotları ameliyat masasında insanları ameliyat ederken görebiliriz. 

Dijital medya danışmanı

Dijital Medya Takip Merkezi

Geçtiğimiz yıl içerisinde siyasi bir partinin, parti binasında büyük bir medya takip merkezi odası oluşturduğu bilgilerini aldık. İçerisinde son derece lüks ve fazla sayıda televizyon ekranı olan oda da, milletvekillerinin sosyal medya hesaplarını daha aktif kullanabilmeleri için stüdyolar oluşturuldu.

 Bu girişimle beraber dijital medya alanının ne kadar önemli olduğu bir kez daha ön plana çıkmış oldu. Dijital Medya Takip Merkezi siyasetçilerin sosyal medya hesaplarında ki içerik üretiminden dijital takip sürecine kadar bir çok konuda doğrudan katkı sağlayacaktır. 

Dijital pazarlama araçlarını bundan sonraki dönemlerde daha aktif kullanılacağı bu büyük sistemlerin girişimle sonuçlanmasından anlamaktayız. İlerleyen zamanlarda bir çok firmanın da bu eylem için harekete geçeceğini düşünüyorum. Dijital medya ve pazarlama hayatımızın bir parçası oldu. Hele ki pandemi döneminin insanları eve tıkamasıyla internet ve dijital medya araçlarının kullanım oranları fazlasıyla arttı. Bu süreçte markalar hedef kitlelerine daha etkili pazarlama stratejileri kullanarak sonuca gitmeye çalıştılar.

Dijital Pazarlama Danışmanı’nın Verdiği Hizmetler

Dijital medya raporlama

 

EnesMedya İle Neler Öğrenebilirsiniz?

Eğitim yazımı incelemeden önce ilk öncelikle hakkımızda sayfasına giderek sizlere almış olduğum eğitimlerin sertifikalarını göstermek isterim. Çünkü sektörde 40 saat dijital pazarlama eğitimi alıp, eğitim vermeye çalışan insanlar var. Bu insanlar 40 saatte dijital pazarlama öğrenmesi mümkün değildir. 2019 yılında başladığım eğitim hakkında sertifikamı incelemek için enesmedya.com/hakkimda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Birçok şeyi orta derecede öğrenmektense, az şeyi tam öğrenmek daha iyidir. Andre Maurois

Yukarıda görmüş olduğunuz hizmetlerin hepsini ekip arkadaşlarımla yürütüyoruz. Ayrıca eğitimlerle bu süreçleri sizinde öğrenmenize vesile oluyorum. SEO, Facebook, İnstagram reklamları gibi dijital iletişim, dijital pazarlama danışmanlığı  eğitimleri veriyorum. Bu konuya ne kadar yabancı olursanız olun istekli ve azimli olduğunuz sürece bu işi EnesMedya ile öğreneceğinizden şüpheniz olmasın.

 Kendinize belirlediğiniz yol haritasıyla ilk önce hangi alanda ilerlemek ve gelişmek istiyorsanız dijital pazarlama danışmanlık eğitimlerimizi onun üzerinde yoğunlaştırıyoruz. Eğitimler hakkında daha fazla bilgi almak için enesmedya.com/iletisim adresinden bana ulaşabilir bilgi alabilirsiniz.  

Dijital Pazarlama Eğitimini Kimler Almalı?

Daha önce dijital medya alanında hiç bir tecrübesi olmayan, veya işletme sahibi olup ta markasını büyütmek isteyen kişiler almalıdır. Kendisini her alanda geliştirebileceği büyük bir sektör olması itibariyle  Sosyal medya reklamları, Google reklamları SEO ve analiz raporlama yapar. Ayrıca kurumsal firmalara  WordPress sitesi kurup hizmette de bulunabilir.

Dijital Pazarlama Eğitiminden Sonra Neler Yapabilirsiniz?

 • Firmalara Sosyal medya danışmanlığı hizmeti verebilirsiniz.
 • Sosyal medya reklamlarını yönetebilirsiniz.
 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) hizmeti verebilirsiniz.
 • İçerik üretip strateji geliştirebilirsiniz.
 • Müşterilerinize raporlar sunabilirsiniz.
 • Sürekli gelişen sektörde güncel kalıp kendinizi daha fazla geliştirebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Danışmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Dijital pazarlama ve sosyal medya danışmanı net olarak şu kadar maaş alır diye bir durum yoktur. Çalışılan firmanın büyüklüğüne göre de değişkenlik gösterir. Genelde ajanslarda daha düşük miktarda çalışılır. Dijital pazarlama Danışmanı İlk başta ortalama 2500-3000 TL arasında çalışmaya başlar. Deneyiminin artmasıyla maaşın da 3500-4000 TL arasında artış sağlanır.

Dijital pazarlama danışmanlık hizmetleri ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. En yakın zamanda size geri dönüş yapacağım.