Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir ?

Dijital Pazarlama Uzmanı hakkında bilgi almak için Bilgi Al!

Seo(Arama Motoru Optimizasyonu)

Arama Motoru Optimizasyonu(Seo),hakkında Bilgi Al!

Google Adwors

Google Reklamları bütçe planını doğru ouşturmak için Bilgi Al!

Sosyal Medya Reklamları

Facebook ve İnstagram Reklamlarını yönettiğimiz Business Manager ve daha fazlası için Bilgi Al!

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

Sosyal medya reklamcılığı Facebook dışında farklı birçok sosyal medya mecrası için oluşturulan reklam kampanyalarıdır. Sosyal medya reklamları size hedef kitlenizin her gün zaman geçirdiği mecralarda onlara ulaşma imkânı sağlar.

Sosyal medya reklamları için tercih edebileceğiniz mecralar: Twitter, Snapchat, Tiktok, Facebook, Instagram gibi farklı sosyal medya platformlarından oluşur.

Bunun için yaş, cinsiyet, günlük sosyal medya kullanım süresi, aktif olma zamanları, ilgi alanları, lokasyon gibi birçok farklı kıstas devreye girer.

Profesyonel Sosyal Medya Reklamcılığı

Profesyonel sosyal medya reklam yönetim uzmanı şu hizmetleri verirler:

  • Reklam stratejisi belirleyerek marka hedefine yönelik reklam kampanyası hazırlarlar.
  • Öncelikle gerekli analizleri yaptıktan sonra reklam içeriğini hazırlayıp bir reklam kampanyası oluştururlar.
  • Kampanya içeriklerini reklam kampanyanıza ve markanıza özel olarak hazırlayarak içerik optimizasyonunu sağlarlar.
  • Oluşturulan kampanyanın profesyonel bir şekilde yönetilmesi gerekir. Bunun için bütün metrikleri, anahtar kelimeleri, kullanıcı hareketlerini takip eden reklam yöneticisi gerektiğinde strateji değişikliğine giderler.
  • Reklam kampanyası boyunca firmanıza düzenli olarak haftalık ve aylık raporlar sunarlar.

Facebook Reklamcılığı

Sosyal medya reklamları söz konusu olduğunda Facebook reklamcılığı ilk akla gelenlerden biridir. Bu reklamlar dönüşüm, etkileşim ve marka bilinirliği amaçlarıyla kullanılabilir.

Facebook çeşitleri: Facebook haber kaynağı, Instagram akışı, Facebook Marketplace, Facebook video akışları, bilgisayar kullanıcıları için sağ sütun reklamları, Messenger gelen kutusu reklamları olmak üzere listelenebilir.

Ayrıca sosyal medya reklamcılığı kapsamında oldukça geniş bir alana hitap eden Facebook reklamları, hikâye reklamları ve yayın içi reklamlar olmak üzere farklı alanlarda da yayınlanabilir.

Facebook Reklamcılığı Nasıl Yapılır?

Facebook, birçok farklı kişinin verisini barındıran online bir havuzdur. Bu da firmalara farklı kitlelere yönelik birçok farklı veriyi analiz ederek reklam yapma avantajı ve dezavantajı verir. Reklamda eğer hedeflemeyi doğru bir şekilde yapamazsanız bütçeniz boşa gider.
Bu Facebook reklamları açısından kolay gibi görünen rastgele reklam kampanyası oluşturmanın getirdiği bir dezavantajdır. Ancak Facebook Business Manager aracılığıyla oluşturacağınız reklam kampanyaları, hedefleme ve veri analizi konusunda daha doğru ilerlemenize yardımcıdır. Bu konuda daha önce hazırladığım “Facebook Business Manager Nedir, Nasıl Kurulur?” isimli yazıya göz atabilirsiniz.

Instagram Reklamcılığı

Instagram genellikle genç nüfusun kullandığı sosyal medya uygulamalarından biridir. Instagram reklamcılığı türleri kullanıcılara daha fazla yerden ulaşabilmek adına 4 ayrı alanda verilebilir.

Bunlar: Instagram hikâye reklamları,   Carousel reklamları, video reklamları, fotoğraf reklamları şeklindedir. Carousel ve fotoğraf reklamları, Instagram’da yayınlanmış olan postlardan bir tanesini seçip hedefleyerek yapılan ve insanların daha çok normal bir gönderiymiş gibi algıladığı reklam türleridir.

Reklamları kurgularken hedef kitlenizin isteklerine ve ihtiyaçlarına hitap edecek bir stratejiyle hareket etmelisiniz. Böylece etkileşimi yüksek olan alanlarda reklamlarınızla dönüşüm sağlamanız oldukça kolaydır.

Snapchat Reklamcılığı

Snapchat anlık fotoğraf paylaşımı ile kullanıcıların etkileşimde bulunduğu eğlence amaçlı bir sosyal medya platformudur. Sosyal medya reklamcılığı alanında etkili bir şekilde kullanılan Snapchat reklamları şunlardır:

Sponsorlu filtre reklamları markalara özel filtrelerle oluşturulan reklam çeşididir. Bu filtreler zaman zaman kullanıcılar tarafından tercih edilerek markaların reklam stratejilerine hizmet ederler.

Uygulama reklamları 10 saniyelik videolar ya da gifflerle oluşturularak Snapchat içinden verilen reklamlarla kullanıcıları Play Store ve AppStore’ye yönlendirir.

Discover reklamları, 10 saniyelik videolar aracılığıyla kullanıcıları satın almaya ve başka bir adrese yönlendirmeyi hedefleyen reklamlardır.

Geofilter Sponsor Filtre reklamları, lokasyon bazlı olarak kullanıcılara gösterilen, bu sayede hedefleme konusunda daha doğru sonuçlar alabileceğiniz bir reklam türüdür. Maliyeti daha azdır.

Twitter Reklamcılığı

Gündemin nabzını tutanların yer aldığı Twitter de etkili bir reklam mecrası olarak kullanılır. Sosyal medya reklamcılığı adı altında yer alan Twitter reklam çeşitleri: sponsorlu tweet, sponsorlu gündem, sponsorlu hesap, video reklam, uygulama reklamları (AppStore ve Play Store), internet sitesine yönlendiren reklamlar, hava durumu hedeflemeli reklamlar, dil seçeneğine göre reklamlar olmak üzere listelenir.

Sponsorlu reklamlar, gönderilerin veya hesapların öne çıkması için sıklıkla kullanılır. Uygulama reklamları Twitter üzerinden çeşitli uygulamaları indirmek ve satın almak amacıyla yapılan yönlendirme reklamlarıdır. Video reklamlar, ürün ya da hizmet için etkili olarak tercih edilen bir başka reklam türüdür. Hava durumu ve dil hedeflemeli reklamlar ise nokta atışı hedefleme yapabilmek için ideal seçimdir. Buna uygun olarak o kitleye ilgili ürün ya da hizmet gösterilir. Bu sayede reklam maliyeti en aza indirgenmiş olur.

Tiktok Reklamcılığı

Tiktok sıklıkla eğlence amaçlı kullanılan ve yine etkili sosyal medya reklamcılığı alanlarından biridir. Tiktok reklam türleri: yayın içi reklamlar, üstten görünüm reklamları, marka devralma, markalı etiket challenge olmak üzere 4’e ayrılır.

Marka devralma reklamları uygulama ilk açıldığında üst kısımda görünen reklam türüdür. Markalı etiket challenge genellikle eğlenceli videolar, şarkılar, skeçler hazırlanarak alınan reklam çeşididir. Yayın içi reklamlar, Youtube’de olduğu gibi video içinde gösterilen reklam türleridir.

Sosyal Medya Reklamcılığı Avantajları

  • Siz işinize odaklanmışken firmanız için gerekli bütün reklam yönetimini ve dönüşümleri sizin için takip eden bir uzman vardır.
  • Sosyal medya danışmanı, veri analizini kullanarak sizin için en doğru reklam mecrasını ve stratejisini belirler, bu sayede reklamlarınız sadece onlarla ilgilenen kişilere gösterilir.
  • Reklam yöneticiniz tarafından doğru optimize edilen reklamlarla çok düşük bütçelere yüksek dönüşüm oranları sağlayabilirsiniz.

Eğer daha fazla satış yapmak ya da marka bilinirliğinizi arttırmak istiyorsanız sosyal medya reklamcılığı talepleriniz için şimdi bana ulaşın!

Sosyal Medya Reklamcılığı Teklifi İsteyin